Tourist train Pick-up

Introduction  /  Trains  / Tourist train Pick-up

With this non-traditional train type, pick-up or off-road are used when converting to a tractor. It is possible to use any vehicle of this kind which meets the required parameters (e. g. the engine power, weight etc.) After that, trailers which best suit the needs of the passengers are provided to this vehicle. The indisputable advantage of this model is the dual use of the tractor – with trailers it transports passengers, without trailers it serves as a common vehicle. This train is perfect for zoological gardenssafari enclosuresamusement parks and such places, to which the visual aspect of the train can be adapted by the use of colours or stickers.

U tohoto netradičního typu vláčku dochází k přestavbě pick-upu nebo off-roadu na tahač. K přestavbě je možné použít libovolné vozidlo tohoto druhu, které splňuje požadované parametry (např. síla motoru, redukované rychlosti, hmotnost atd.). Následně jsou k takto upravenému vozidlu dodány přívěsy, které nejvíce vyhovují potřebám cestujících.

Nespornou výhodou tohoto modelu je možnost dvojího využití tahače – s přívěsy přepravuje osoby, bez přívěsů slouží jako běžné vozidlo. Tento vláček je jako stvořený pro zoologické zahrady, safari výběhy, zábavní parky a podobná místa, kterým lze skvěle přizpůsobit jeho vizuální stránku pomocí barev či polepů.


Technical parameters

Model Tourist train Pick-up / Off road
Type of engine According to the type of tractor.
Max. of the transported people 44-70 persons
Weight with people According to the type of tractor.
Length / height / width 18,0/ 2,5/ 1,9 (2,1) m
Max. speed 25 km/h
Radius 7,5 m
Emission group According to the type of tractor.


Additional equipment

A wide range of accessories and equipment allows you to equip the train exactly to suit your and your passengers’ needs. We manufacture custom-made trains, according to the customers’ wishes to their maximum satisfaction.

 


Where our trains run


Another trains